Práce s lidmi mě naplňuje, stále se učím novým věcem a to je to, co je na mé práci úžasné – lidi a jejich příběhy, které se můžou změnit, trápení, které se zmírní, bolest, která mizí …
Klienty vítám v klidném prostředí rodinného domku, kde mám svou místnost pro práci s klienty. Někdy se může stát, že přetáhneme čas určený k sezení, ale nikdy nechci, aby klienti dopláceli. 50 minut je na sezení vždy málo – proto nabízím nejméně 60 minut čistého času. Hodina čistého času je přiměřená, pokud však máte mnoho věcí na srdci a víte, že budete potřebovat víc času, raději si domluvte sezení na 90 minut.
Kromě školy a terapeutických vycviků mě nejvíce naučili a stále učí klienti. Nikdo vás nenaučí v žádném výcviku ani škole tolik jako praxe, lidi a jejich příběhy.
Pracuji s lidmi od svých studií od roku 1993 a vím, že pomoci se dá vždy, samozřejmě pokud si člověk pomoci dát chce a nečeká zázrak během jednoho sezení.
Také se ale stává, že přijde klient s konkrétním problémem a během sezení si ujasní situaci, dojde k rozhodnutí, uklidní se. Pak i jedno jediné sezení může pomoci. Není pravda, že člověk musí chodit k terapeutovi pravidelně. Třeba každý týden nebo dva. Pokud to klient chce, je to pro něj přínosné, ale není to nikdy podmínka k „uzdravení“ nebo pomoci. Když to některý terapeut takto prezentuje, není to fér a často jde hlavně o výdělek terapeuta. Klienti si sami určují své tempo, počet a frekvenci návštěv, protože jen oni sami cítí, kdy a jestli sezení potřebují. Proto se snažím mít objednací termíny co nejkratší – maximálně do týdne. To je také důvod, proč nepracuji jen několik dní v týdnu, ale jsem připravena přijmout klienta i o víkendu bez jakýchkoli příplatků. Jen tak se dá pomoci. Ne pouze „vydělávat“.
Také jsem se svými klienty v kontaktu e-mailem a jsem moc ráda, když mi dají vědět, jak situaci zvládají, jak se jim daří po sezení, kdy mají zvládnut nějaký úkol, náročnou situaci nebo jim není ještě dobře …
Často využívám ve své práci i homeopatii, především při úzkostných stavech, depresích, smutku nebo psychosomatických potížích. S touto pomocí dosahujeme s klienty opravdu dobrých výsledků bez klasických antidepresiv. Pokud jsou antidepresiva zapotřebí, napíšu klientům doporučení pro jeho lékaře, aby nemusel na psychiatrii, pokud nechce (např. po špatných zkušenostech s psychiatrií, při obavách, že bude klient „veden“ u psychiatra apod).
Pracuji jak individuálně, tak s páry. Užívám různé druhy psychoterapií, ale především se nechávám vést instinktem, rozumem a zkušeností. Každý člověk je největší odborník na své problémy, jen někdy potřebuje věci vidět jinak, pomoci „postrčit“, aby mohl začít se změnami ve svém životě. Nedávám žádné hotové „návody“ v psychoterapii.
V psychoterapeutickém poradenství je možné již konkrétně poradit, doporučit nějaké chování, postupy. Velice často se věnuji úzkostem a depresivním stavům. Učím klienty první pomoc při úzkosti nebo panice (dýchání, práce s tělem). Pak následuje zmapování úzkostí, odstranění obav z úzkostných záchvatů a odstranění příčin úzkostných stavů. K tomu je možné využít eriksonovskou hypnózu, kdy klient neprožívá tak hluboký trans jako při klasické hypnóze, ale může být i v bdělém stavu, jen maximálně uvolněný, aby mohl vnímat i signály svého podvědomí (představy, vzpomínky, obrazy – to vše se při této hypnóze vynořuje z podvědomí) a terapeut s klientem pracuje tak, aby mohl sám zvládnout své úzkosti a strachy.
Někteří lidé upřednostňují racionální KBT terapii, kdy se člověk učí, jak se jinak chovat a vnímat a myslet – při úzkostech, depresích, obsedantně kompulzivních poruchách, vznětlivosti, při malém sebeovládání, žárlivosti, sociální fóbii a při zvládání konfliktů – nejčastěji partnerských.
Při systemickém psychoterapeutickém přístupu hledáme řešení problému jak by to šlo „dělat“ jinak – jak dělat věci, které nám (kdekoli v životě) nefungují, prostě jinak. Je to velmi efektivní terapie pro konkrétní problémy. Klient dostává i podněty, inspirace, nápady od terapeuta a sám si určuje, co by mohl změnit, co ho „oslovilo“ jako nápad od terapeuta. Terapeut klienta aktivně při této terapii podporuje, nabízí nápady po řešení. Neřeší se minulost, jen současný problém nebo problémy, kvůli nímž klient přišel. Jde o krátkodobou terapii a někdy stačí i 2-3 sezení. Tato terapie klienta neokrádá o čas, řeší se to, co je potřeba. Užívá se i při kaučování.